logo shcc

kevät2020

Suomen Highland Cattle Club ry:n kevättapaamista vietettiin 7.-9.2 Vaasan seudulla reilun kolmenkymmenen jäsenen voimin. Viikonloppuun kuului kolme tilavierailua lähialueen highland - tiloilla, lihaan liittyvä luento, yhteistä illanviettoa ja keskustelua sekä vuosikokous, jossa käytiin läpi sääntömääräiset asiat mm. vuoden 2020 toimintasuunnitelmasta hallituksen jäsenten valintaan. Yhdistyksen puheenjohtajana jatkaa Nina Lappalainen. Vuosi 2020 tulee jälleen pitämään sisällään paljon mielenkiintoista ohjelmaa.
Saimme tapaamisen yhteydessä myös katsoa BBC:n upean dokumentin Ardbhan Foldin elämästä ja Mr.Angus MacDonaldista. Dokumenttia kuvattiin osiltaan Suomessa viime kesänä SHCC ry:n näyttelyssä Oripäässä, jossa Mr. MacDonald oli tuomarina, joten dokumentissa näkyi paljon tuttuja kasvoja.

Julkaisimme kevättapaamisessa myös uuden, paljon tietoa sisältävä Vuosikirja2020! Kirja lähetetään kaikille jäsenille helmi-maaliskuun aikana ja se tulee myyntiin myös postimyyntiimme sekä kaikkiin yhdistyksen tapahtumiin.

Kiitos kaikille tapaamiseen osallistuneille, tilavierailukohteille sekä järjestelyistä vastanneille!
 
Rekisteröityneenä pääset tutustumaan Skotlanninmatkan10.-16.10.2020 ohjelmaan - lähde mukaan!

Rekisteröidy lukeaksesi lisää...

Ylös